Poštovani doktore, interesuje me šta može da predstavlja povišena ph vrednost sperme u spermogramu, 8, 5 i 9. Spermogram mi je u normalnim vrednostima, osim ovoga. Spermokultura je ok. Takođe, da li treba mokriti ili ne pre davanja uzorka za spermogram? Doktor mi kaže da od toga može zavisiti broj leukocita u nalazu. Hvala

    Odgovoreno: 07. 02. 2010.
    • Poštovani,
      Ph sperme je blago alkalan i krece se od 7. 2 do 8. 0. Omogucava nesmetan prolaz
      spermija kroz musku uretru i vaginu koji imaju blago kiselu sredinu.
      na ph sperme uticu sekreti prostate koji su kiseli, kao i sekreti semenih
      kesica i bulbouretralnih zlezda koji su bazni.
      sledeci put ne mokrite pre davanja sperme bar nekoliko sati, jer i urin moze biti bazan.