Poštovani doktore, javio sam se urologu zbog sledećih problema: bol u testisima, preponama, peckanje u uretralnom kanalu, nedefinisani bolovi u donjem delu stomaka, povremena malaksalost ili osećaj povišene temperature. . . Sve par meseci unazad. Imao sam operaciju spuštanja oba testisa i operaciju krajnika. Uradio sam sledeće analize: -urin, uredan -urinokultura; rez: enterococcus spp, broj 1000cfu/ml -bris uretre; rez: enterococcus, ne piše broj -bris glansa; rez: enterococcus, ne piše broj -spermokultura; rez: staphylococcus epidermidis 10cfu/ml, nije signifikovano -chlamydia trachomatis-if, rez: pozitivan -ureaplasma urealyticum, rez: negativan -mycoplasma hominis, rez: negativan -spermogram, (pokretljivost i broj uredan, kako mi je objasno urolog, povećan broj patoloških formi 52% ) -eho skrotuma, abdomena, urotrakta, sve uredno. (kako mi je doktor objasnio, testisi su potpuno očuvani, nema promena, ali je poželjno da radim eho na 6 meseci do 1 godinu, jer sam operaciju imao kasno, 8. Ili 9. Godina) dobio sam teraiju od koje imam mučninu i povremen proliv. Molim vas da prokomentarišete terapiju (čini mi se da se razlikuje od uobičajene za hlamidiju) i da li mogu da uzmem neki lek za ublažavanje pomenutih tegoba. Th: eritromicin 4x500mg 10 dana, potom ciprocinal 2x500mg, 7 dana nitrofurantion 3x100mg svih 15-17 dana kontrolni brisevi nakon 5 dana od završetka terapije dosta tecnosti, c vitami, brusnica, zn-se, kontinualna apstinencija ili zaštita. Partnerka da uradi bris uretre, vagine, endocerviksa na iste klice. . . . Još da vas pitam i to: da li je tačno de se hlamidija može preneti partneru ukoliko semena tečnost dođe u kontakt sa rukama (masturbacija) , ili preko posteljine il sl? Hvala unapred pozdrav!

    Odgovoreno: 03. 02. 2010.
    • Poštovani,
      Zbog antibiotika koje uzimate pozeljno bi bilo da koristite duze vreme
      probiotike. Inace, spermogram vam je dobar i pored obostrane operacije
      spustanja testisa.
      hlamidija se prenosi polnim putem.