Poštovani! Već par godina ima problema sa prostatom. Na početku je to bila upala sa otežanim mokrenjem, temperaturom i dr. Propratnim simptomima karakterističnim za akutnu upalu. To se desilo 3x u razmaku od po 1g. Međutim, kasnije mi je bilo dobro i nisam osjećao nikakve gore navedene simptome ali sam preventivno radio nalaz psa i bio je malo povećan. Specijalistički opis moje prostate cijelo ovo vrijeme su: veličina 50x36, 5 mm, pravilnih kontura, hipoehogenije eho građe, i zadnji nalazi su: psa 4. 2, psa (free) 0. 49, ratio (free/total) 0. 11. Inače ovi nalazi variraju u granicama psa 4. 2-4. 8, psa (free) 0. 12 - 0. 47 i ratio (free/total) 0. 06 - 0. 12 bez obzira da li pijem neku terapiju. Sada se vodim pod dijagnozom sa hroničnom upalom prostate. Interesuje me vaše mišljenje da šta treba da radim? Da li treba uraditi i neke druge nalaze i koje (naravno vezane za prostatu) ? Hvala!

    Odgovoreno: 01. 02. 2010.
    • Poštovani,
      Niste naveli godine starosti i koliko cesto mokrite, narocito nocu.
      posto je psa i free psa granicne vrednosti, ove analize radite na 3-4 meseca.
      ako mozete uradite i trus prostate /ultrazvucni pregled prostate sondom kroz rektum/.
      koristite biljne preparate.