Ultrazvučnim pregledom abdomena 6 meseci nakon radikalne prostatektomije (biopsijom utvrđen karcinom prostate u početnoj fazi) ustanovljeno je da po levoj strani abdomena pa sve do karlice imam cistitičnu formaciju tankih zidova i bistrog sadržaja, dimenzija 12x10 cm. Isto je potvrđeno kada sam uradio msct abdomena. Predloženo je od strane urologa, nefrologa i radiologa da se uradi perkutana drenažna punkcija ove ciste, ili limfocele kako su je nazvali. Interventni radiolog koji je trebalo da obavi ovu drenažnu punkciju smatrao je da može doći i do spontane regresije ciste i savetovao je da se cista prati periodično u 2-3 meseca što je trajalo više od godinu dana, kada je napokon i sam predložio da se uradi pomenuta punkcija ciste. Tako sam, 1. 5 god nakon operacije prostate (tačnije 17. 12. 2009.) na vma uradio pomenutu punkciju i tokom četiri dana nošenja katetera isteklo je oko 1350 ml bistre tečnosti uz konstataciju da se cista povukla. Tečnost je poslata na analizu i konstatovano je da nema ćelijskih elemenata, a zasejane kulture su ostale sterilne. Napominjem da nije rađena sklerotizacija ciste pri intervenciji, navodno zbog toga što je interventni radiolog pretpostavio (??) da se radi o mezenterijalnoj cisti, pa da to u tim slučajevima se ne preporučuje. Prva kontrola nakon drenaže 21. 01. 2010. Pokazala je da se cista ponovo napunila, što je kako kaže radiolog i očekivano, jer nije rađena sklerotizacija i predložio mi je sledeću kontrolu za tri meseca izražavajući nadu da će se cista verovatno sama povući. Potvrdno mi je odgovorio na moje pitanje da li sve ovo skupa ima veze sa trbušnom maramicom, ali nije pričao o detaljima. Molim vas da mi, ukoliko ste u prilici, bliže iznesete vaš stav u vezi pomenute ciste i toka dosadašnjeg lečenja i šta bi mi savetovali šta da činim za dalje. Napominjem da ostali uz nalazi abdomena (jetra, bubrezi, bešika, prost. Loža, pankreas, karlica) su ok, a urin, uk i psa (manji od 0. 04) kao i kompletna laboratorija sve u granicama ref. Vrednosti.

    Odgovoreno: 29. 01. 2010.
    • Poštovani,
      Zamolio bih vas da se o vasem problemu konsultujete sa dr. Lj. Mladenovicem
      /064 132 22 20 /. Slobodno se pozovite na mene.
      budite ljubazni pa mi javite mladenovicevo misljenje na moj e mail: bocokic@gmail. Com
      ili tel. 063 198 37 42.

      Pozdrav

Komentari na pitanje: #51647

    • Da li neko ima iskusta sa mezenterijalnom cistom koja se ponavljala na crevima?