Poštovani, prilažem nalaz spermokulture koja je urađena 12. Januara ove godine u kojem je izolovana bakterija enterokoka. Kako sam odmah nakon davanja uzorka otputovao u inostranstvo, nisam imao priliku da se ovim povodom konsultujem sa lekarom - kako opšte prakse, tako ni urologom. Od sinoć (21. Januar) počeo sam da osećam probadanje u testisima i donjem stomaku pri naporu i čučnju. Obzirom da nikad nisam osetio ovakav bol dovodim ga u vezu sa postojanjem bakterije. Zanima me da li pojava enterokoke u ejakulatu može uticati na plodnost muškarca? Da li postoji efikasan antibiotik - ili terapija bilo koje vrste - protiv enterokoke? Ne patim ni od kakvih hroničnih ili drugih oboljenja. Unapred zahvalan na pomoći. Dušan

    Odgovoreno: 27. 01. 2010.
    • Poštovani,
      Nalaz spermokulture nemam, ali pogledajte antibiogram koji je tada uradjen i po
      njemu uzmite antibiotik, maksimum dve nedelje.
      svaka infekcija, pa i enterokokama, moze praviti velike probleme po plodnost.
      ja praktikujem kod mojih pacijenata posle antibiotika davanje fitopreparata.