Mojot slucaj se sostoi od toa sto jas primav hemoterapija i pravev zracenje zaradi karcinom megutoa od samoto zracenje se dovede do stesnuvanje na kanalot za mokrenje zaradi sto mi e postaven katetar bidejki imam oset za mokrenje no ne mozam da mokram, , po eden den mi e izvaden i so jaki bolki sum primena na urolosko oddelenie posto mi e postaven nov kateter i kazano mi e deka ke treba zauvek da go nosam. Dali bi mozele da mi pomognete ili kade da se obratam bidejki sum izuzetno mlada osoba i ne bi sakala da ziveam so katetar postojano. Hvala puno

    Odgovoreno: 27. 01. 2010.
    • Poštovana,
      Postiradiationi cistitis je cesta pojava nakon zracne terapije.
      pored instilacione terapije /ispiranje besike/ raznim preparatima, u novije vreme se
      koristi baro komora sa dobrim rezultatima. Postoje i preparati tecnog kiseonika koji takodjer
      daju dobre rezultate.
      za vise se javite na moj e mail: bocokic@gmail. Com