Poštovanje, imam 22 godine i prije 2 godine operiran mi je desni testis zbog tumora. Učinjena je ingvinalna orhidektomija desno. Phd nalaz pokazuje da se radi o miješanom tumoru zametnih stanica testisa koji se sastoji od embrionalnog karcinoma (55% ) , zrelog i nezrelog teratoma (40% ) i koriokarcinoma (5% ) , te se u phd nalazu navodi da tumor ne zahvaća rete testisa, epididimis niti se vidi vaskularna invazija. Par dana nakon operacije napravljen je ct abdomena koji pokazuje da je sve uredu. Nakon mjesec dana napravljen je i pet-ct cijelog tijela koji je također uredan. Rečeno mi je da nikakva terapija nije potrebna. Markeri su u kratkom vremenu nakon operacije pali na normalne vrijednosti i od onda su cijelo vrijeme u granicama, afp nikad preko 2, bhcg nikad preko 0, 2, ldh također uredu. Godinu dana nakon operacije sam dolazio na kontrole kod doktora koji me operiro i u međuvremenu više nisam bio upućivan na ct već samo ultrazvuk, pretrage krvi i mokraće. Svi nalazi nakon operacije su bili uredu. Nakon što je prošlo tih godinu dana doktor koji me operiro je rekao da je sve u redu i da sad mogu nastavit ići na kontrole u svome mjestu kod svog urologa. Došo sam u svoje mjesto i javio se urologu u svojem mjestu da mi zakaže iduću kontrolu. Markeri i ultrazvuk uredni. Preporučio je napraviti kontrolni ct-abdomena i u roku mjesec dana ct je napravljen (ct napravljen 12. 01. 2009.) . Nalaz ct-a uredan bez sekundarizma. Iduća kontrola: markeri i ultrazvuk uredni. Preporučuje napraviti kontrolni ct abdomena. Ct abdomena napravljen 18. 06. 2009. Nalaz ct-a uredan. Kontrola: 12. Mjesec 2009. Markeri i ultrazvuk uredni. Preporučuje napraviti kontrolni ct abdomena. Ct abdomena napravljen 16. 12. 2009. Nalaz također uredan. Prvi ct abdomena odmah nakon operacije i pet-ct nisu sporni i to shvaćam da je bilo potrebno. Ali zašto mi se sad rade ct snimanja ako su svi nalazi uredu. . Čito sam na internetu da zbog velike količine zračenja ct baš i nije zdrav. Napravljena su mi već četiri (4) ct-a abdomena i jedan (1) pet-ct cijelog tijela u manje od dvije (2) godine. Bojim se bilo šta reć urologu koji me šalje na to. Dali su stvarno potrebna tolika ct snimanja? Hoću li poslje svih tih napravljenih snimanja moći imati normalno potomstvo? Molim vas za savjet šta da napravim. Pozdrav i unaprijed hvala na odgovoru. Darijo

    Odgovoreno: 20. 01. 2010.
    • Poštovani,
      Potpuno ste u pravu sto se zracenja ct snimanja tice.
      no sta je bilo bilo je. Vise o tome ne razmisljajte. Radite dva puta godisnje laboratorijske
      i ultrazvucne kontrole. Ct ili mr samo ako bude nesto sumnjivo.
      vi imate zdrav drugi testis i smatra se da ste izleceni.
      uostalom uvek mozete proveriti spermogram