Poštovani, pošto nešto više od godinu dana supruga (31) i ja (32) bezuspešno pokušavamo da ostvarimo trudnoću, krenuli smo sa pregledima kako bismo otkrili uzrok neplodnosti. Ispostavilo se, međutim, da je loš spermogram uzrok takvom stanju (inače ne pušim, ne pijem, radim u kancelariji i dosta sedim za računarom) . Tada sam (početak prošlog meseca) zakazao pregled kod urologa na kliničkom centru i prethodno uradio određene analize u krvi i urinu (pored ostalog, supruga i ja smo uradili i test na antispermatozoidna antitela u torlaku, koji je pokazao da u krvi nemamo antitela) . Želeo sam da se što bolje pripremim za pregled koji mi je bio zakazan sredinom decembra. Međutim, na jedva dočekanom pregledu urolog me je samo pitao za razlog dolaska i kada je čuo da je u pitanju neplodnost odmah me je uputio na drugog urologa koji tek treba da me pregleda (za mesec dana) . Molio bih vas da mi odgovorite da li bi bilo uputno da do pregleda uradim još neka ispitivanja (na primer briseve na moguće bakterije) . Osnovni problem kod mene je smanjen broj pokretnih spermatozoida (ukupno 30% ) , od čega progresivno pokretnih (11% ) . Supruga je u međuvremenu obavila neke analize i kod nje je za sada sve u redu. Njen ginekolog nam je predložio vto. Zanima me da li je uobičajeno da se odmah parovi šalju na vto kada je loš spermogram, dakle i pre bilo kakve terapije. Molim vas, recite mi i to kolike su mi šanse da popravim spermogram. S poštovanjem vlajko1977

    Odgovoreno: 18. 01. 2010.
    • Poštovani,
      Prvo, urolog vas je verovatno uputio na kolegu koji se bavi sterilitetom sto je dobro.
      najcesci uzrok smanjenog broja pokretnih spermatozoida je: varikocela, infekcija
      i autoimuni procesi/oni su iskljuceni kod vas/.
      dok cekate pregled urologa mozete uraditi: urin, urinokulturu, spermokulturu, briseve
      uretre na bakterije i gljivice, hlamidije i mikoplazme.
      sa vto mozete sacekati.