Pocituvana doktorke mitreski, imam prasanje za vas vo vrfska so azoospermia. Bev na genikolog za proverka zqedno so mojata sopruga, i napraviv spermogram. Rezultatot bese sokanten za mene. Bese pronajden samoe eden spermatozoid, koj ne bil normalen. Isto taka napraviv ispituvanje na hormonite, i rezultatite se odlicni. Doktorot mi prepisa tableti wellman 1x1 i speman 3x2 dnevno. Ovaa vest uste me zagrizuva i neznam dali postoi lek za azoospermia, i dali spagam jas vo taa grupa, bidejki bese najden eden spermatozoid. Dali postoi terapija, lecenje, dali moze da pomognat ovie tableti speman? Mnogu pozdravi od makedonija.

    Odgovoreno: 18. 01. 2010.
    • Poštovani,
      Predlazem vam da u razmaku od dve nedelje jos dva puta proverite
      spermogram uz propisnu apstinenciju /4-7 dana/. Ako se potvrdi ova
      situacija onda potrazite urologa koji se bavi muskim sterilitetom/