Mojot 7 godisen sin pred mesec dena imase bolki kaj besikata. Napravivme lab. , nekolku eritr. 2-3, amorfni urati ++, calcium oksalati ++, leuk - vo granica, krvta vo granica. Na posledanta analiza kalcium oksalati ++, amorfni urati +. Na eho - pred mesec dena bubrezite bea polni so pesok, a zidovite na besikata zadebeleni, na vtoroto eho pred nekolku dena bubrezite bea vo red, samo zidovite zadebeleni i rasloeni. Urologot sto go gledase ne upati na detski nefrolog porati prisustvoto na amorfni urati vo urinata. Ve molam za sovet. Blagodaram.

    Odgovoreno: 17. 01. 2010.
    • Poštovana,
      Ucite dete da uzima sto vise tecnosti /preko 2 litre izvorske vode/, a sto
      manje gaziranih i kupljenih sokova, koka kole i slicno. Uskladite mu
      ishranu po teoriji ishrane po krvnim grupama. Ucite ga da se bavi sportom i
      da zdravo zivi.
      povremene kontrole mokrace. Ultrazvuk jednom godisnje.
      za vise informacija mozete da mi se obratite na moj e mail.