Postovani, volela bih da mi objasnite dijagnozu hydronephrosis bilateralis i vesica urinaria neurogenes. U pitanju je tromesecna beba muskog pola. Hvala

    Odgovoreno: 20. 01. 2010.
    • Poštovana,
      Obostrana hidronefroza je prosirenje bubreznih supljina kao posledica poremecene
      dinamike proticanja urina zbog prepreka na nivou uretera ili mokracne besike.
      i regurgitacija urina kod vezikoureteralnog refluksa moze dati hidronefrozu,
      kao i retencija urina kod promena na nivou mokracne besike. Ove smetnje na nivou besike
      su posledica neurogenih poremecaja ili pak organskih/na besici ili zadnjoj uretri/.
      kod bebica uzrasta nekoliko meseci treba budno pratiti da hidronefroza nije posledica urodjenih
      promena na nivou gornjih ili donjih mokracnih puteva u kom slucaju bi to iziskivalo
      hirursko lecenje. Najcesce se hidronefroza sama od sebe povuce ako u genezi nije
      neka urodjena malformacija.