Postovani doktore, molila bih vas da mi odgovorite na jedno pitanje, muz i ja smo cetiri godine u braku i ne mozemo da imamo decu, problem je kod muza, dijagnoza azospermija, svasta smo pokusavali ali bezuspesno, interesuje me da li je jedino resenje vantelesna oplodnja icsi ili se azospermija moze izleciti hiruskim putem i da trudnoca dodje prirodnim putem? Unapred hvala na odgovoru

    Odgovoreno: 11. 01. 2010.
    • Poštovana,
      To zavisi od toga sta je izazvalo azospermiju.
      prvo da razjasnimo-azospermija je nedostatak spermatozoida u ejakulatu. Nastaje zbog:
      -insuficijencije spermatogeneze/testisi ne proizvode spermatozoide iz vise razloga/
      -urodjenom nedostatku semenovoda i semenih vrecica
      -okluzije ekskretornog dela testisa/zapuseni izvodni kanali u testisu/
      -okluzije ejakulatornog kanala na mestu spajanja uretre sa semenovodom
      znaci urolog utvrdjuje sta je razlog azospermije pa ako to moze da se
      resi onda je moguca oplodnja i prirodnim putem. Ako se ne moze resiti onda
      doolazi u obzir vto, ali samo od donora.