Molim vas najljepše da mi pojasnite ovu dijagnozu. Adenocarsinoma invasivum prostatae gleason score 9 (5+4) g3 gleason score 8 (4+4) g3 dosta toga se može naći na internetu, ali je sve komplikovano. Najviše bih voljela da mi objasni pravi specijalist. Radi se o mome ocu još nije dobio terapiju čeka se konzilijum. A on je pao u depresiju i neizlazi iz kuće

    Odgovoreno: 13. 01. 2010.
    • Poštovana,
      Kada patolog na mikroskopu utvrdi znake maligniteta
      pri biopsiji ili operaciji prostate, onda on gradira maligne celije od najmanjeg
      stepena maligniteta do najveceg /dobro diferencirane do nediferenciranih celija/.
      dr gleason je prvi opisao 5 gradusa-od 1 do 5, pa po njemu i ime -gleason score.
      u praksi se utvrde dva najcesca gradusa na preparatu i oni se sabiraju.
      na primeru vaseg oca 5+4 jednako je 9/ u posmatranom tkivu najcesci je gradus 5
      pa onda 4. Zbir je devet/. U drugoj grupi posmatranog tkiva najcesci je gradus 4
      pa je scor 4+4 jednako je osam. Najnizi je gleason score 2 /1+1/ a najvisi
      je skor 10/ 5+5/. Ovaj skor sa vrednostima psa se koristi u prognosticke
      svrhe carcinoma, ali iz iskustva znam da nikada nema pravila.
      neznam koliko sam uspeo da vam ovo objasnim. Ako nesto nije
      jasno ili vam treba jos neki savet, onda me pozovite na 063 1983 742.
      javite se posle konzilijuma. Kazite ocu da pravila nikada nema i da se ne plasi i ne predaje.