Supruga i ja smo u braku četiri godine i još uvek nemamo dece. Suprugini nalazi su u redu. Izveštaj o ispitivanju sperme od 31. 12. 2008. Je: volumen 4, 4; ph 7, 8; viskoznost: normalna; likvefakcija 18; spermatozoida/ml 24; spermatozoida/v 105, 6; leukocita i okruglih ćelija nema; živih spermatozoida 45; neživih 55; progresivno brzo 19; progresivno sporo 9; neprogresivno 11; nepokretni 61; aglutinacije nema; normalnih formi 0, 18; abnormalnih formi 0, 82 (glave 0, 28 vrata 0, 28 repa 0, 26) . Spermokultura uredna. Nalaz urologa od 10. 06. 09. Uredan, preporučena terapija oligovit, tocopherol i proxeed što ja nisam pio jer mi je doktor rekao da je moguća prirodna oplodnja sa ovakvim rezultatima. Inače, visok sam 178 cm i imam 120 kg. Zanima me vaše mišljenje o mom izveštaju (nalazu) i šta ja treba da učinim da poboljšam šanse da supruga i ja konačno postanemo roditelji?

    Odgovoreno: 05. 01. 2010.
    • Poštovani,
      Prvo spermogram treba poboljsati kako vam je urolog rekao.
      u vasem spermogramu je smanjen broj pokretljivih spermatozoida a i
      morfologija spermatozoida nije najbolja.
      dobili ste lekove koji to mogu popraviti.
      mislim da je jos vaznije da dovedete tezinu na normalu jer ce to nesumnjivo
      dobro da se odrazi na spermogram.