Poštovani, prema analizi spermograma, u prve tri navedene stavke, postoje odstupanja od ref. Vrednosti, i to: - sg, progresivno pokretni - 20% (ref. Vr. 25-100); - scg, normalne forme - 28% (ref. Vr. 60-100); - scg. Abnormalne forme - 72% (ref. Vr. 0-40); navodim i sledeće vrednosti: - sg, pokretni spermatozoidi - 5% (ref. Vr. 0-10); - sg, nepokretni spermatozoidi 75% . Ostale vrednosti su u granicama referentnih. Molim za vaš komentar i ozbiljnost problema. Hvala puno. Duško bošković.

    Odgovoreno: 05. 01. 2010.
    • Poštovani,
      Spermogram je u nekim granicama koje se mogu tolerisati.
      treba malo poraditi na njegovom poboljsanju.
      javite se urologu da se iskljuci varikocela i eventualno neka upala genitalnih organa.
      obratite paznju na pravilnu ishranu i fizicku aktivnost. Pusenje, alkohol i narkotici takodjer
      lose deluju na spermatogenezu.