Moje pitanje glasi da li je bolje pristupiti drobljenju kamena pa ga kao takvog izbaciti, ili ga ne drobiti u mome slucaju. Postavljena mi je dijagnoza/calculus ureteris lat. Sin. Partis lumbalis. U ivu nalazu je navedeno da lijevo paravertebralno u nivou procesus transverzusa trupa kraljezka l2 vidi se sjena inteziteta vapna promjera od oko 7x4mm, kao i to u projekciji pocetnog dijela lijevog uretera vidi se defekt u kontranstnoj sjeni koji odgovara nativno opisanoj vapnenoj sjeni tj. Kalkulusu. Hvala na odgovoru!

    Odgovoreno: 29. 12. 2009.
    • Poštovani,
      Tesko je na osnovu napisanog dati vam pravi savet.
      najbolje bi bilo kada bi se kamen spontano eliminisao-izmokrio. Neznam
      koliko dugo znate za kamen, da li imate bolove? Od svega toga zavisi tretman.
      ako ne dodje do spontanog izmokravanja onda postoji
      mogucnost eswl-a /to sto vi kazete drobljenja /. Moguce je kamen i
      endoskopski ureterorenoskopijom ukloniti/uvodjenje aparata kroz uretru,
      besiku i ureter do kamena pa ga tu razbiti/. Poslednje je operativno odstranjenje kamena.