Imam prilično friško iskustvo sa ozljedom testisa, naime prije dva mjeseca sam pretrpio jednu takvu ozljedu. Posjetio sam ljekara koji mi je tom prigodom kazao kako ne treba previše da brinem, te mi je preporučio konzervativni tretman liječenja (mirovanje i sl.) . Imao sam nakupinu krvi unutar testisa. Sad me zanima jedan problem budući da znam da to može ponijeti sa sobom i dugotrajne posljedice (imunološki odgovor) . Naravno niti jedan slučaj nije isti i nema pravila, ali svakako bih volio čuti vaše mišljenje o ovome. Da li ipak u najvećem broju slučajeva hematoma unutar testisa krv ne ostvaruje kontakt sa spermom i samim time izostavlja rizik na stvaranje autoimune reakcije? Čitao sam na i internetu kako velika većina specijalista urologije smarta kako je nevjerojatno mala mogućnost od nastajanja muške neplodnosti uzrokovane hematomom unutar testisa. Dakle koliko je tačno da krv iz oštećenih sudova unutar testisa stvarajući hematom ne ulazi u volumen tubula i ne stvara opasnost po normalno funkcioniranje spermatogeneze, jednostavno da li se hematom koji se formira ostaje izvan tubula? Hvala!

    Odgovoreno: 05. 12. 2009.
    • Poštovani,
      Prvo da li ste rascistili sa tim da je hematom bio u samom testisu ili je van
      testisa u omotacima -ovojnicama testisa, sto su dve razlicite stvari.
      ako je hematocela/u ovojnicama/, onda nema ni teoretske sanse za imunom reakcijom.
      ako je krvarenje u samom testisu- unutar bele ovojnice testisa, onda je to druga stvar,
      i u tom slucaju je teoretski moguce ono cega se plasite.
      da razresite sumnju dovoljno je da uradite test na antispermatozoidna antitela /asa/
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #47221

    • Ja imam 15 god. I kao mali (mom drugu je mama rekla) da me je doktor uhvatio za jedan testis i da sam imao hematom, pa su ga morali ukloniti, mislim na ceo testis, moje pitanje je da li ja mogu imati deci u sa jednim testisom?