Poštovani, supruga i ja pokusavamo da dobijemo dete vec godinu i tri meseca, da li mi možete protumačiti spermogram: mikroskopski pregled spermatozoida /ml 219, 0 spermatozoida /v 657, 0 leukocita nema okruglih celija nema živih spermatozoida 46>50% neživih spermatozoida 54< 50% a) progresivno brzio34>50% b) progresivno sporo 8>50% c) neprogresivno 4<50% d) nepokretni 54<50% morfologija spermatozoida normalnih formi 0, 34>0, 50 abnormlnih formi 0, 66<0, 40 glave-velika 0, 04<0, 30 -mala 0, 03<0, 30 -kruskasta0, 01<0, 30 vrata-citoplazmatski ostatak 0, 11<0, 20 -angulacija 0, 06<0, 20 repa-uvrnut 0, 41 makroskopski pregled ejakulata volumen 3, 0 ph 7, 8 viskoznost normalana likvefakacija 12 moram da naglasim da sam pre dva meseca izlecio ureaplazmu, i da sam mesec ipo pio proxeed prasak 2x dnevno. Pusac sam (1kutija dnevno) i imam 36 godina a supruga 31. Ukoju grupu spadam (mislim oligozoospermia, astheno ili neka druga) ? I molim vase misljenje sta dalje da pijem da bi se poboljsao spermogram ili da se prijavimo za vantelesnu oplodnju? Unapre zahvalni.

    Odgovoreno: 17. 11. 2009.
    • Poštovani,
      Pokretljivost i morfologija spermatozoida je zadovoljavajuca. Leukocita nema.
      pretpostavljam da vas je urolog pogledao i da nemate varikocelu.
      nastavite proheed plus da uzimate, a ja bih vam jos preporucio oxymax,
      coq10, omega 3 i oregano kapi. Prekinite pusenje ako ikako mozete.
      spermogram ponovite za tri meseca. Imate jos vremena.
      www. Calivita-srb. Com