Postovani, suprugu je potvrdjena biopsijom oba testisa atrofija germinativnog epitela visokog stepena i receno da samo vantelsna oplodnja moze dovesti do trudnoce. Obzirom da (po nalazima spermograma) ima oligozoosprmiju gravis i astenozoospermiju da li je vto uopste moguca? Kakvi rezultati spermograma su potrebni za vto? Samo da napomenem da je sa mnom sve u redu. Hvala

    Odgovoreno: 16. 11. 2009.
    • Poštovana,
      Oligospermia gravis znaci jako smanjen broj spermatozoida a astenospermia
      je i smanjena pokretljivost spermatozoida. To znaci da spermatozoidi
      postoje u ejakulatu.
      vto je oplodnja jajne celije van materice /in vitro fertilizacija/.
      kod situacije kao kod vaseg supruga spermatozoidi se mogu posebnim metodama obraditi
      i osposobiti za oplodnju jajne celije u vantelesnim uslovima.
      jedna od metoda van telesne oplodnje je i unosenje spermatozoida u citoplazmu
      jajne celije specijalnim instrumentom -icsi. Oplodjena jajna celija se potom
      unosi u uterus.
      u slucaju da iz sperme ne mogu da se izdvoje spermatozoidi, postoje i posebne
      aspiracione metode kojima se spermatozoidi dobijaju iz pasemnika ili diretno iz
      testisa.