Poštovani, suprug i ja smo već 3 god. U braku i nemamo dece. On ima 34, a ja 30 godina. Radio je spermogram i rezultati su sledeći: zapremina ejakulata: 1. 4 ml; ph: 7. 8; broj spermatozoida: /; leukociti: retko; bakterije: malo; pločasti epitel: retko; okrugli epitel: /; sluzi: dosta; bledi eritrociti: retko; sveži eritrociti 1-2; patogene bakterije nisu izolovane. Ultrazvični nalaz: mokraćna bešika skoro podpuno parzna. Prostata mala, ograničena, sa hipoehogenom promenom prečnika 6 mm centralno. Vezikule se ne sagledavaju jasno uz praznu bešiku. Desni testis homogen, jasno ograničen, volumena 22 ml. Levi testis volumena 20 ml. Uočavaju se glave epididima, desno 10 mm, levo 12 mm. Uz levi testis se nalaze distendirane vene pleksusa pampiniformisa. Lokalni status: oba testisa u skrotumu, zadovoljavajućeg volumena i konzistencije. Glave epididima obostrano, posebno levo voluminozne, repovi epididima se ne palpiraju jasno. Duktusi b. O. Varikocela gr ii levo. U lokalnoj anesteziji učinjena je perkutana biopsija d testisa i uzeta su 4 isečka. Nalaz je sledeći: st biopsiam testis dex: ph nalaz: hipospermatogeneza i iregularno sazrevanje. Prepisana je terapija klomifenom i nije došlo do odgovora. U spermogramu i dalje azospermija - 1. 2 ml, nema spermatozoida, ph 6. 4. Uradjena je i citigenetička analiza. Nalaz: analizom kariotipa dobijenog iz kulture ćelija periferne krvi nadjen je normalan muški kariotip. Analizirano 10 mitoza. 46, xy. Takodje imamo i rezultate hormona: fsh 3. 3 iu/i; lh 2. 2 iu/i; testosteron 5. 5 ng/ml. Savetovali su nam donora iui. Mi još uvek gajimo nadu da postoji još neka analiza. Čuli smo da postoji i punkcija testisa, ali ne znamo šta je to. Molimo vas da nam protumačite naše rezultate i da nas posavetujete šta dalje da radimo. . . Unapred zahvalni

    Odgovoreno: 11. 11. 2009.
    • Poštovana,
      Pa u godinama ste kada jos mozete da sacekate sa onim sto su vam savetovali/iui/.
      uostalom radjena je samo biopsija jednog testisa /desnog/.
      misljenja sam da treba resiti obavezno varikocelu/cini mi se levo/ pa da vidimo posle
      situaciju.
      punkcija testisa znaci aspiracija sadrzaja -spermatozoida iz glave pasemnika.
      dok ne odlucite, predlozio bih vam da u duzem vremenskom razdoblju suprug uzima
      oxymax, omegu 3, probiotik i q10.
      za vise, mozete se javiti na moj i mail.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #44973

    • Poštovani doktore, suprug je radio spermogram i spermokulturu prošle nedelje pošto već 8 meseci bez uspeha radimo na bebi rezultati su sledeći: -Dužina apstinencije 4 dana -Likvefakcija 30 -PH 7,5 (7,2-7,8) -Fruktoza POZITIVNA 1.0 -Aglutinacija spermatozoida NEGATIVNA -Broj spermatozoida 11,3 (>15,0) -bROJ SPERM. PO ZAPREMINI EJAK. 45,2 (>39,0) -Progresivno pokretni sperm. 39,0%(>32,0) -Pokretni spermat. 32,0 % -Nepokretni spermaro. 29,0% -Normalne forme 62,0 % -Patološke forme 38,0% -Patologija glave 25,0% -Patologija vrata 9,0% -Patologija repa 4,0% -Leukociti 1,0(0,58) Konzistencija normalna,, zapremila 4,0 ml, eritrocite nema, epitelne ćelije 3 i vitalnost 0,72 (>0,58).

      Molim Vas ako mi možete reći kakvi su mu rezultati i da li je opasno što mu je fruktoza pozitivna? Unapred hvala