Moj problem su oba nespustena testisa. Isao sam na ultrazvucni pregled oba testisa su normalne velicine i dez ikakvih promena. Nakon analiza i pregleda kod endokrinologa ustanovljeno je da su vrednosti svih hormona zadovoljavajuce. Medjutim dijagnostikovana je azospermija nakon dva spermograma. Kakvim pregledom se moze utvrditi prohodnost semevoda? Na koliko savetujete pregled ultrazvukom? Dali predlazete operaciju spustanja testisa?

    Odgovoreno: 10. 11. 2009.
    • Poštovani,
      Iako niste naveli godine, predlazem vam da obavezno operisete nespustene testise. U toku
      operacije nije na odmet napravoti i biopsiju testisa, a videt ce se i stanje
      epididimisa i ductusa deferensa/stanje prohodnosti ili odsutnosti/.
      inace, ni kontrastnim metodama, niti insuflacijom co2, ne mozemo sa sigurnoscu videti
      prohodnost semevoda, te se te metode i ne koriste u dg. Svrhe.
      pregled uz u vasem slucaju nije od znacaja a mozete ga raditi kada hocete.