Pitanje za endokrinologa i urologa poštovani, u braku sam tri godine, supruga i ja bismo voleli da dobijemo decu, moj problem je oligoastenospermija 2. 8mil. Spermatozoida, nalazi mikroplazma, ureaplazma, hlamidija uredni (negativni) , leukocita u spermi nema, termovizijski nalaz pregleda skrotuma uredan. Molim vas da mi protumačite nalaz hormona fsh 5, 99 (ref. Vr. 0. 7-11. 1) , lh 3, 91 (0, 8-7. 6) , prolaktin 360 (53, 0-360, 0) , ukupni testosteron 8, 01 (9, 4-60, 1) , inhibin b 120, 2 (50, 0-250, 0) . Može li prolaktin na gornjoj granici biti uzrok oligoastenospermije, od lekova koristim lekove protiv alergije presing i klaritin. Hvala.

    Odgovoreno: 26. 10. 2009.
    • Poštovani,
      Astenospermija je najcesce i udruzena sa oligospermijom. Najcesci uzrok astenospermije je
      infekcija. Takodjer i varikocela moze izazvati smanjenu pokretljivost. I postojanje antispermatozoidnih
      antitela cesto daju smanjenu pokretljivost.
      hormoni su vam u redu. Prolaktin nema neki veci uticaj na pokretljivost spermatozoida. Uostalom
      i on je u granicama.
      razmisljajte i o vantelesnoj oplodnji. Lekove za alergiju ne treba dugo uzimati.
      pokusajte sa tecnim kiseonikom, probiticima, noni sirupom i omegom 3. Ja preferiram ove
      preparate iz palete |calivite.