Postovani, pre otprilike mesec dana, sedam dana nakon seksualnog odnosa sa devojkom, osetio sam blago golicanje pri mokrenju i jedno jutro primetio iscedak iz penisa! Na osnovu simptoma i pretrazivanja na internetu posumnjao sam na hlamidiju! Devojka je uradila testove i pokazalo da zaista ima hlamidiju i urea plazmu. Uzimala je terapiju i posle terapije, kontrola je pokazala negativne nalaze! Meni je u medjuvremenu lekar napisao uput za laboratoriju u domu zdravlja gde su mi uradili test na hlamidiju medjutim na nalazu pise "ekvivokalno"? Po njihovom objasnjenu, to znaci da je na granici i da moram ponovo da izvadim bris i ponovim test! Zabrinjava me to sto jos nisam poceo da uzimam terapiju i u vezi sa tim interesuje me kako je moguc ovakav prvi nalaz i sta tacno znaci "ekvivokalan" i drugo, posto sam se zarazio hlamidijom pre oko mesec dana, koji je vremenski period od zaraze kada hlamidija postaje potencijalno opasna po zdravlje, tj najvise zbog steriliteta? Hvala!

    Odgovoreno: 25. 10. 2009.
    • Poštovani,
      Prilikom izolovanja hlamidije, ureaplazme ili nekog drugog uzrocnika koji se prenosi
      polnim putem kod jednog partnera, princip je da se istovremeno lece oboje uz koriscenje zastite pri
      odnosima. Nakon lecenja kontrolni brisevi kod oba partnera.
      za razliku od testa na ureaplazmu koji je u velikom procentu tacan, testovi kojima se detektuje
      hlamidija, sem pcr nisu pouzdani.
      izraz je verovatno "ekvivalentan" sto znaci -isto, odgovarajuce.