Postovanje postavio sam pitanje jos letos ali nisam dobio odgovor, naime o cemu se radi. Imam 27 godina i radio sam tumor marker na afp i beta hcg, rezultati su bili sledeci afp=16, 4 i beta hcg=0, 1 sto znaci da mi je afp poprilicno povecan dok je beta hcg uredan, konstatovao sam svog urologa gde mi je predlozio da uradim ultrazvuk testisa a potom i magnetnu rezonancu retroperitoneuma, nalazi su bili uredni u oba slucaja. Zbunjen sam konstatacijom da povecanje afp moze biti uzrok neceg drugog iako ovaj tumor marker definise tacno odredjenu regiju gde se eventualni tumor nalazi. Na dogovor urologa uradio sam kontrolu afp i beta hcg posle 3 meseca ali mi se afp povecao na 17, 2 dok je beta hcg ostao uredan, neznam sta se desava, bio bi vam mnogo zahvalan ako mi objasnite o cemu se ovde zapravo radi i sta moze biti uzrok ovolikom povecanju afp, napominjem jos jednom da su nalazi dobijeni ultrazvukom i magnetnom rezonancom uredni.

    Odgovoreno: 17. 10. 2009.
    • Poštovani,
      Alfafp nije karakteristican tumorski marker samo za testise.
      obratite se internisti. Potrebno je kompletno ispitivanje.
      laboratorijske analize, rtg pluca, eho gornjeg abdomena, gastroenteroloska ispitivanja. . .
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #42543

    • Moji rezultati afp markera su konstantno povećani već 5 godina unazad, bez ikakvih promena sa svim mogućim pregledima, ct, scintografije, rendgeni, ultrazvuci. Pre 5 god sa odstranio tumor zbog mešovitog tumora, 8 ciklusa hemoterapije samo zbog konstantno uvećanog tog markera. Brine me jedino b-hcg jer mi ponekada pokaze malo povišene vrednosti a nakon ponovljenog testa bude normalan. Afp je konstantno povišen iako je rađen na 3 različita mesta. Zavisi i od reagenasa i merila ustanova. Prirodno mi je uvećan, duplo po vma merilima. Kako pre 5 godina tako i danas!