Poštovani. . Pre mesec dana preventivno sam uradio niz testova kao što su bris na hlamidiju. . Spermokulturu. . Urinokulturu. . Uz gornjeg i donjeg abdomena. . Itd. . Rezultati su ok. . Jedino je prostata malo uvećana što mi je poznato u zadnjih 10 god. E sad pošto sam primetio takođe u zadnjih nekoliko god da mi je mokrenje otežano tj. Nedovoljno pražnjenje bešike i ponekad često mokrenje zbog toga (pijem dosta tečnosti sportista sam) , uradio sam uroflow test koji je moj doktor komentarisao kao katastrofalan. . Prepisao mi je th tamsol, ciprocinal, viziren, sada i ranisan pošto teško podnosim sve te antibiotike. . Ponovo sam posle 10 dana uradio uroflow, bio je malo bolji ali opet loš. Doktor predlaže niz dodatnih testova nisam baš razumeo kojih. . Ali uvlačenje cevćica kroz anus i penis i sl. Pre nego me operiše! Ne znam šta će da operiše? Ali moje je pitanje. . Da li je uroflow zaista kompetentan test za operaciju. . Pošto mislim da otežano mokrim samo kada mi je bešika puna sa 2l tečnosti i otežano mokrim u toj prilici. . A posle 20 min mokrim ponovo i mlaz je ok. . Neisprekidan i dosta jak. . Inače imam problem kao i većina da mokrim u prisustvu neke osobe pored mene i mokrenje pod moranje i sl. . Mislim da su svi ti faktori uticali na moj loš uroflow. Dodajem da nemam nikakve bolove vezano za prostatu i ostale organe. . Erekcija je ok. . Ali zaista teško podnosim lekove koji su mi prepisani i sledeći uroflow dočekujem sa velikom nervozom jer ako bude bio loš sledi mi operacija ili šta mi već doktor predloži. . Pitanje je i da li je bolest ponekad otežano mokrenje i ponekad često. . Bez noćnih buđenja zbog toga? I kako doktoru da objasnim da ne mokrim isto nikada. . I da će svaki uroflow biti loš. . Pričao sam sa prijateljima ni njima mlaz nikada nije isti. . Malo sam opširan ali unapred zahvaljujem na odgovoru u vezi uroflow jer nisam nigde našao objašnjenja za taj test. Aleksandar

    Odgovoreno: 06. 10. 2009.
    • Poštovani,
      Kao prvo niste naveli godine. Kako se bavite sportom pretpostavljam da ste mladji.
      uroflow je metoda odredjivanja brzine isticanja mokrace iz besike u jedinici vremena.
      normalna vrednost za muskarca je 20-25 ml/sec. Ovim pregledom utvrdjujemo postojanje
      opstrukcije na putu isticanja mokrace iz besike. To su najcesce uvecana prostata zbog: upale,
      bhp ili neo procesa. I stenoza uretre smanjuje uroflow.
      neznam sta je kod vas, ali najverovatnije da je upala prostate sto se moze leciti. Uradite psa da iskljucite
      sumnju na neo proces. Ako ste u mladosti imali upalu uretre gonokokne etiologije ili
      povredu uretre onda se moze posumnjati na stenozu uretre sto je opravdano operisati. Ako je bhp
      /benigna hiperplasija prostate -adenom /a mladji ste od 50 god, onda to jos nije za operaciju.
      u tom slucaju lecite se fitopreparatima.
      zbog gastrickih tegoba ispitajte postojanje helico baterije pilori/bakterija u zeludcu/.