Postovanje hocu da uradim spermogram pa me interesuje da li je kolicina semene tecnosti bitna. Nekad imam vise nekad manje ejakulata hvala

    Odgovoreno: 29. 09. 2009.
    • Poštovani,
      Normalni volumen sperme je od 2 do 6 ml. Na ovu vrednost utice i apstinencija. Spermogram se pravi
      nakon apstinencije od 3-5 dana.
      hipospermija -snizen volumen -obicno je posledica smanjene produkcije sekreta testisa, epidi
      dimisa, semenih kesica i prostate kod raznih stanja.
      hiperspermija-povecan volumen-kod duze apstinencije, varikocela i drugih situacija.