Hteo bih da mi neko protumaci ovaj spermogram: volumen-5, 2ml (>2, 0 ml) ph 7, 8 (>7, 2) likvefakcija - uredna viskozmost - uredna koncentracija 14*10 6/ml (>20*10 6ml) ukupan broj 72, 8*10 6 (>40*10 6) leukociti 0*10 6ml (<1*10 6 ml) motilitet: a-8% (>25% ) . B-13% (>50% ) . A+b-21% . C-5% . D-74% morfologija po krugeru: ovalne forme-21% (>15% ) akrozomski defekt-15% vakuolizirane-4% mikrocefalicne-8% makrocefalicne-6% amorfne-23% tapering-5% anomalije vrata-6% anomalije repa-12%

    Odgovoreno: 03. 10. 2009.
    • Poštovani,
      Koncetracija spermatozoida je nesto niza/14 miliona u ml/. Pokretljivost snizena/a+b-21%
      kod vas, a treba preko 50% /.
      sto se tice morfologije spermija-klasifikacija po szo/svetska zdravstvena organizacija/
      smatra da je preko 30% normalnih oblika spermija dobar nalaz.
      uvodjenjem vto /vantelesne oplodnje/ uvedeni su strogi kriterijumi za klasifikaciju spermija
      po dr krugeru. Po ovoj metodi se smatra da je nalaz preko 15% normalnih oblika dovoljan za
      oplodnju.
      u vasem slucaju je ova vrednost 21% .
      znaci koncetraciju i pokretljivost popraviti.
      predlazem pored terapije koju sprovodite da pokusate nekoliko meseci sa
      tecnim stabilizovanim kiseonikom. Ja preferiram oxymax.