Doktore, na prvom nalazu spermokulture piše da su enterococcus spp (mali broj izolovan subkulturom) , patogene gljive nisu izolovane, i doktor mi je dao panklav tablete 7 dana 3x1. Na narednom nalazu spermokulture piše enterococcus spp i patogene gljive nisu izolovane, a ispod stoji tabela saantibiogramom. Šta to znači?

    Odgovoreno: 27. 09. 2009.
    • Poštovani,
      Posle svakog pozitivnog bakterioloskog nalaza /izolovane klice /, pravi se antibiogram,
      odnosno trazi se antibiotik na koji je izolovana klica najosetljivija.
      u vasem slucaju ce doktor napisati antibiotik na koji je enteroccocus najosetljiviji.