Postovani, uradjen je spermogram dva puta. Drugi put je nakon upotrebe antibiotika i odstranjivanja bakterije escherihije coli spermogram i spremokultrua sasvim dobri tj. U svim dozvoljenim granicama, ali jedna stavka u tim spermogramima (oba puta) -likvefakcija bila dijagnoza-"nije gotova za 60 minuta". Interesuje me da li je i koliko ozbiljan problem? Da li je terapija dugotrajna da bi se ona svela na propisanih 30-desetak minuta? Znate li neke lekove ako postoje da treba da se uzimaju u ovom slucaju? Hvala vam unapred!

    Odgovoreno: 17. 09. 2009.
    • Poštovani,
      Nakon ejakulacije dolazi do zgrusavanja sperme pod uticajem faktora zgrusavanja.
      u vremenu od 15 do 60 minuta od ejakulacije dolazi do likvefakcije prvobitno zgrusane sperme
      pod uticajem enzima koji poticu iz prostate. Usled disfunkcije prostate-u prevodu kod vas usled
      upale prostate-vreme likvefakcije moze biti produzeno.
      znaci upalu prostate morate malo duze leciti i biti strpljivi sa spermogramom. Prve promene spermograma nastupaju tek posle 3 meseca od pocetka lecenja. Ne preterujte sa antibioticima. Mislim da je
      mnogo bolje da uzimate fitopreparate sa tecnim kiseonikom jer njih mozete da pijete i preko sest meseci
      bez ikakve opasnosti. Mislim na preparate renomiranih firmi, a ako ste zainteresovani i konkretno.