Poštovani dr. Bocokić, zahvaljujem na vašem odgovoru na moje prvo pitanje. Imao bih dodatno pitanje koje je u korelaciji s prvim koji sam kopirao na kraj poruke (da ne quot-am stari post jer ne znam da li odgovarate na dopune postova) . Dakle, primjetio sam da mi je ejakulat zadnja dva mjeseca gušći nego ranije. Ona priča o apstinenciji i gušćem ejakulatu i učestaloj ejakulaciji i rjeđem ejakulatu kod mene nije primjenjiva. Ejekulat je uvijek gust. Napravio sam spermiogram. Rezultat je ok (čak je i viskoznost manja od 2 cm) izuzev morfologije (24% ) . Mišljenje biologa je slijedeće: "dosta spermija u ejakulatu. Pokretni spermiji su progresivne gibljivosti, vrlo dobrih kinetičkih osobina. Smanjen je udio spermija s normalnom građom, uglavnim nepravilnosti u području glave spermija. Fertilnost je neznatno umanjena. Od mpo indiciran aih i/ili ivf-et. Teratozoospermia. " e sad, u zadnja dva mjeseca sam pio u 4 navrata 3 vrste antibiotika. Prije spermiograma imao sam pauzu od desetak dana. Da li je to dovoljan razmak ili treba čekati 72 dana (spermatogeneza) ? Isto tako, u 6. Mjesecu supruga radi svoju prvu folikulometriju i imamo odnose u vrijeme prema naputku ginekologa. Ja u to vrijeme pijem klavocin bid, supruga ostaje trudna. U 6. Tjednu nažalost spontani. Pročitao sam negdje na forumu (odgovara urolog) da čovjeku s morfologijom 24% (referentno >=30% ) preporučaju mpo jer su mu šanse za normalnu oplodnju minimalne. Jedno s drugim je pomalo u nesuglasju pa ne znam trebam li brinuti? Da li mi je morfologija loša zato što sam pio antibiotike, zbog prostatitisa i e. Coli ili je to jednostavno tako iz nekog za sada nepoznatog razloga? Nikada ranije nisam radio spermiogram pa ovaj sadašnji nemam s čim usporediti. Mpo kod supruge ne dolazi u obzir jer je prije 2, 5 godina imala rak dojke. Operacija, kemoterapija, zračenje. Karcinom nije bio hormonski ovisan (her2 negativan) , ali svejedno poticanje ovulacije i sve na bazi estrogena otpada. Ginekolog je vrlo zadovoljan stanjem reproduktivnih organa moje supruge i tvrdi da kemoterapija nije napravila štetu, ciklusi uredni, ponekad čak i po dva folikula bez ikakve stimulacije. Pomalo se utrkujemo s vremenom jer obzirom na godine i dijagnozu moje supruge ne znamo koliko nam je vremena na raspolaganju za prinovu (mogućnost ranije menopauze) . Zato sam ipak spermiogram napravio odmah nakon pijenja antibiotika (s razmakom od desetak dana) , unatoč vašem savjetu da to napravim tek nakon minimalno tromjesečne fitoterapije (napravit ću ga i tada ukoliko supruga ne bude trudna) . Oprostite na širini, nisam htio ispustiti neku bitnu činjenicu. Hvala vam lijepa i srdačan pozdrav. <<

    Odgovoreno: 15. 09. 2009.
    • Poštovani,
      Pa spermogram je sada dobar. To sto je sperma na pocetku cvrsce konzistencije a da bi za pola sata
      doslo do likvefakcije je dobar znak i garancija boljoj gibljivosti spermija. U prilog tome ide i trudnoca
      koja se zavrsila nazalost spontanim pobacajem. Uz konsultacije ginekologa nadamo se najboljem.
      ocekivati da ce spermogram za tri meseca biti jos bolji.