U urgentnom centru su mi pre vjše od 10god. Napravili nekoliko rana u mokraćnom kanalu-pri vadjenju katetera koji mi nisu menjali više od 40dana. Bužiran nekoliko puta-chr16, otežano i dalje mokrim. Godinu dana imam mikoplazmu uz terapiju antibioticima i predložena mi je kalibraža uretre (jer cistoskopija je nemoguća suženjem kanala-maximalno chr16) . Molim za objašnjenje-šta je to kalibraža?, koliko je bolno i šta vi predlažete dalje. . . Unapred zahvalan! Boban.

    Odgovoreno: 14. 09. 2009.
    • Poštovani,
      Mikoplazma verovatno nije u vezi sa suzenjem kanala, iako su cesce infekcije kod stenoziranih
      kanala. . Ako vasa partnerka nije uzimala terapiju za mikoplazmu, onda bi mozda
      to moglo biti objasnjenje da godinu dana bezuspesno istu lecite. Ako se i ona lecila onda
      prekinite antibiotike i predjite na fitoterapiju.
      suzenje uretre se leci endoskopskom operacijom takozvanom uretrotomijom internom.
      za to je neophodno buziranjem prosiriti kanal-kalibrisati da bi operativni instrument
      mogao da se uvede u kanal.