Poštovani,
    U Rujnu 2007. g. osjećao sam konstantan podražaj na mokrenje koji nije prestajao ni nakon što bih isto obavio. Nikakvih drugih tegoba nisam imao. Napravio psa, uzv abdomena, uro trakta i skrotuma, pretragu mokraće, krvna slika, s-kretinin i s-crp, s-alp, s-kp, s-pp i muc. Svi nalazi uredni, osim male cistične lezije parapijelično u desnom bubregu promjera 14 mm i pozitivnog nalaza klamidije. Prostata volumena 11 cm. Urolog kaže da cista u bubregu nije nikakav problem jer je vodenasta, a za klamidiju prepisuje sumamed 250 mg 2x1 dnevno, 6 dana i za suprugu isto 3 dana. Nakon tri tjedna i supruga i ja radimo kontrolne briseve. Klamidije nema, kod supruge detektirana ureaplasma urealiticum. Suprugin ginekolog prepisuje doksicilin. Tri tjedna kasnije kontrolni brisevi muc negativni. 19. 02. 2008. kontrola s nalazima muc i urina. Sve uredno. Slijedeća kontrola 30. 05. 2008. s nalazima urina, muc, leukociti, s-alp, s-kp, s-pp. Sve uredno. U Ožujku ove godine osjećam opet podražaj na mokrenje kao i ranije. Obavljam sve pretrage kao i prije i sve je uredno. Radim batb ejakulata i on je pozitivan na enterococcus spp i streptococcus agalactiae (bhs -"b"). Prema antibiogramu prepisan mi je klavocin bid. Tri tjedna kasnije radim kontrolni test batb ejakulata. Pozitivan je na enterococcus spp i escherichiu coli. Liječnik opće prakse mi prepisuje cefaleksin jer ciprinol može prepisati samo specijalista, a s terapijom treba početi što ranije. Prije nego što sam završio s cefaleksinom uspijevam doći urologu koji me savjetuje da završim terapiju s prvim antibiotikom i nakon pauze od tri do četiri dana počnem s ciprinolom. Cijelo vrijeme do terapije ciprinolom imam podražaj na mokrenje. Konačno tegobe nestaju. Tri dana nakon što sam završio sa zadnjim antibiotikom ponovo osjećam podražaj. Pijem dosta tekućine, ali mokrim relativno male količine (oko 1 dl). Mokrenje više nije učestalo, iako je na početku bilo. Ono što me također brine je nova tegoba koju osjećam već četiri tjedna. Kod mokrenja osjećam u jednom dijelu uretre (recimo u jednoj točki) i to cca 2 cm od završetka mokraćovoda (u spolovilu) peckanje, ali samo prilikom početka mokrenja i ne uvijek. To traje samo djelić sekunde. Ponekad ovisi o pritisku, ponekad nema veze. Isti problem je kod ejakulacije. Kako ejakulat ne ide u kontinuiranom mlazu kao mokraća, već u nekoliko mlazova koji su pod većim pritiskom, ponekad osjetim peckanje kod prvog, ponekad kod drugog mlaza, a ponekad je sve u redu. To mjesto gdje osjećam peckanje mogu napipati prstima kada diram spolovilo od korijena do kraja glavića. Kada stisnem spolovilo na tom mjestu, osjećam malu nelagodu, bol. Zadnjih tjedan dana se ustajem noću dva, tri puta i mokrim. Istina je i da pijem dosta tekućine navečer. Količina mokraće je zadovoljavajuća. Isto tako, cijelo ovo vrijeme ne osjećam onu "zdravu" bol u mjehuru kada moram mokriti, a nisam u prilici baš taj čas jer vozim ili slično, već je moj podražaj više kao nekakva nelagoda u spolovilu koja prolazi nakon što se pomokrim. Za escherichiu znam da je se ljudi rješavaju teško ili nikako pa sam vrlo zabrinut. Ne znam da li je došlo do oštećenja sluznice uretre zbog bakterije ili previše antiobiotika u kratkom vremenu. Za jedan od gore navedenih antibiotika bila je navedena kao nuspojava oštećenje sluznice. Napravio sam batb ejakulata i opet je pozitivan na enterococcus spp i escherichiu coli. Urinokultura - saprofiti. Urolog prepisao klavocin bid dva tjedna i odredio kontrolu 1. 9. Nalaz ejakulata 24 sata nakon završetka terapije (po mom mišljenju i onome što sam pročitao trebalo je proći barem tri tjedna) je - saprofiti. Osjećaj peckanja pri početku mokrenja cijelo ovo vrijeme nije nestao. Prepisan mi je nolicin i kotrola za tri mjeseca. Moja pitanja za vas bi bila: 1. Može li isključivo escherichia coli biti uzrok mojih tegoba? 2. Da li je moja pretpostavka o oštećenju sluznice plauzabilna i postoji li još koji mogući razlog? 3. Kako bi svi moji problemi mogli utjecati na plodnost i kada bilo dobro napraviti spermiogram obzirom na terapije koje sam do sada prošao budući da supruga i ja želimo dijete (imam 35 godina, ona 33)? Ne znam kako antibiotici djeluju na pokretljivost spermija. 4. Da li bi bilo uputno da se obratim još nekom specijalisti za neke dodatne pretrage, i ako da, specijalisti kojeg područja i koje pretrage bi bilo poželjno napraviti ili jednostavno probam kod nekog drugog urologa?
    Hvala Vam lijepa i srdačan pozdrav.

    Odgovoreno: 02. 09. 2009.
    • Poštovani,
      Predlažem da prekinete sa uzimanjem antibiotika. Radi se o hroničnom urethroprostatitisu.
      Predlažem fitoterapiju i to
      1 - paraproteks tab 2x1 pre jela
      2 - acidofillus caps 1 pre jela
      3 - omega 3 caps 1 posle jela
      4 - oxymax kapi, 60 kapi u dva litra vode dnevno.
      Ovu terapiju sprovoditi najmanje tri meseca. Potom uradite spermogram i spermokulturu.