Poštovani,
    Imam dva pitanja: 1. Kojim mehanizmima delovanja dolazi do atrofije testisa nakon traume (povrede)? Dakle, šta se to dogodi unutar samog testisa? I, 2. Koje moguće komplikacije mogu nastati u slučaju nelečenja rupture testisa?
    Unapred hvala!

    Odgovoreno: 03. 09. 2009.
    • Poštovani,
      Prilikom povrede testisa dolazi do kontuzije plemenitog tkiva testisa, rupture sitnih krvnih sudova i pojave hematoma u tkivu testisa pa i u mekim tkivima skrotalne kese. Posledica toga je slabija ishrana tkiva, hipoksija-nedostatak kiseonika a posledica svega toga je propadanje tkiva testisa i stvaranje oziljnog tkiva. Sve to vodi u atrofiju testisa-smanjenje testisa. Ako pri povredi testisa dođe do povrede bele ovojnice testisa-rupture ona mora hirurški da se zbrine. U protivnom dolazi do nekroze - propadanja tkiva testisa. Rezultat toga je atrofija testisa čime se kompromituje spermatogeneza "stvaranje spermatozoida" u povređenom testisu.
      Pozdrav.