Poštovani doktore,
    Moje ime je Dragana imam 39 g. i jedno dete. U poslednje dve godine imam uroloških problema koje nikako ne mogu da rešim. Već dugo imam probleme sa mokrenjem. Moji problemi su počeli od trenutka kada sam držala dijetu i oslabila sa 83 na 63 kilograma, a visoka sam 152 cm. Tada sam osetila da mokrim otežano, tačnije rečeno u nekim određenim položajima pri mokrenju mlaz urina je bio tanak, a pri nekim drugim položajima je bio bolji. Tada sam otišla kod urologa koji mi je uradio neka ispitivanja. Uz je pokazao uredan nalaz. Ivp sam uradila sredinom 2007. godine i utvrđeno je da su bubrezi normalnog položaja i veličine. Sistem bubrežnih šupljina je bio uredan, a u desnom bubregu interpolarno vide se znaci pijelovenskog refluksa. Ureteri su bili normalnog toka i kalibra, a mokraćna bešika je bila homogeno ispunjena. Uradila sam i cistometrijski akt sa mokrenjem u Januaru 2008. Zaključak je bio da je cistometrijski kapacitet bešike odgovarajući, senzibilitet očuvan, a registrovana je umerena hiperaktivnost detrusora uz nešto povećanu uretralnu rezistenciju. Od svog lekara sam dobila th alphapres i cisap, ali to nije pomagalo. U Maju 2008 uz otežano mokrenje i učestali nagon na mokrenje pojavilo se i peckanje oko otvora za uretru pri mokrenju, ali i kada ne mokrim isto osećam peckanje. Više puta sam radila analize urina i urinokulture i svi su bili uredni sa samo 2-4 leukocita i malo epitela. Tada mi je urađena i cistoskopija. Nalaz glasi: orif. Uretre intaktan, uretra lako edematozna i hiperemična. Sam rad bešike sa malo petehija i ekhimoza, ostali deo bešike potpuno urednog nalaza. Ovde ću Vas zamoliti da mi jednostavnim rečnikom pojasnite šta znači “lako edematozna uretra” i da li to edematozno stanje proističe iz upale uretre? Ako je tako da li ta upala uretre može biti izazvana samo bakterijama, gljivicama ili može postojati i neki uzrok čisto fizičke prirode? Ovo pitam jer sam u Septembru 2008 uradila briseve uretre na hlamidiju, mikoplazmu, ureaplazmu i sve ostale bakterije i svi su nalazi bili uredni. Sve ovo vreme nije bilo nikakvih poboljšanja pa sam u Oktobru 2008 uradila vaginalne briseve na hlamidiju, ureaplazmu i mikoplazmu. Tu je hlamidija bila pozitivna. Posle ispijene terapije nalaz je u Decembru bio uredan, a problemi su i dalje ostali isti. Posle još dva meseca sam proverila opet da li sa ginekološke strane imam hlamidiju, ali je nalaz opet bio uredan. Posle svega toga sam otišla i na vma kod dr B. Koševića koji je tom prilikom uradio citoskopiju i rekao da je taj nalaz uredan, ali da imam cistokele 1 i uradio urofloumetriju koja se sastojala samo od mokrenja u wc šolju. Posle toga mi je uradio uz pregled i utvrdio da u bešici ostaje oko 33 mililitra mokraće. Pri tome sam mu rekla da osećam peckanje pri mokrenju, a on mi je odgovorio da postoji ženski uretritis, ali da prvo probam sa terapijom tamsol-bensendin 3 meseca pa da vidimo dalje. Zbog ovih problema sam izuzetno nervozna, a najteže mi pada to što ne znam šta nije u redu kod mene. Molim Vas da mi pomognete savetom šta bih dalje trebala da preduzmem jer ovakvo stanje je neizdrživo. Za sve to vreme ostali ginekološki nalazi osim povremeno pojačanog vaginalnog sekreta (3. grupa) su mi bili uredni. Zbog svega navedenog bih Vas zamolila da mi date savet šta bih mogla da uradim kako bih otkrila zašto mi je uretra pod upalom? Sa nestrpljenjem ću čekati Vaš odgovor.
    Unapred zahvalna Dragana.

    Odgovoreno: 03. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Od pretraga ste sve uradili što je bilo potrebno a sprovodili ste i sve moguće terapije. Ajde da pokušamo malo drugačijim pristupom. Predlažem Vam tretman biljnim preparatima nekoliko meseci. Odnosi da Vam budu za to vreme sa zaštitom a ako Vaš partner nije, neka uradi briseve na chlamidiju i mikoplazme.
      Ako se slažete onda se javite da Vam tačno kažem šta konkretno da uzimate.