Mojot soprug e so karcinoma na prostata so metastazi na koski. Pred 15 meseci e otkriena bolesta, napraveni se site ispituvanje, glisonov zbir skoro 7 psa nad 100, cela godina doktorkata od onkologija go leceshe so hormonska terapija, na prviot sken imashe samo na dve tri mesta metastazi, po 6 meseci sostojbata se vloshi i na noviot sken imashe proshireni metastazi po rbetot i rebrata ramenjata i t. N. Za mene toa beshe shok, zoshto ne mu dade taa ushte odma hemoteralija neznam. Koga vide deka sostojbata se vloshuva i koga trebashe da otideme na kontrola istorijata na bolesta ka nemahse nkade, od koi pricini neznam samo mozam da pretpostavam, ja imashe skrieno. Ja smenivme doktorkata, i taa ni prepisha hemoterapija so texatore (neznam dali tocno go napishav-mislam deka ne) no vie sekako znaete. Rpimi 5 hemoterapii mnogu teshko gi podnese, potoa 5 dena na zracenje, od 10. 08. Do 14. 08. Beshe zracenjeto. Sega e doma i ima bolki vo ednata noga koja beshe nekolku godini so otok i doktorite mislea deka e tromboza i go lecea so takvi lekovi, neznam dali da m davam nekoja infuzija za osvezuvanje, ili da ne go poveke macam, doktorkata kaza deka od zracenjeto ke ima pogolemi bolki no a nekolku dena ke pominat, neznam dali e tocno ili samo nekoja lazna uteha mi dava neznam. Bi sakala da mi odgovorite, i dadete vashe mislenje, vi blagodarav pozdrav no i ova da vi kazam deka momentalno prima nekoi sokovi od germanija na baza cveklo, morkov, celer, kompir rdokva bela i crvena i nekoi caevi i toa da probam, se shto ke slusham se pravam, ama neznam, neznam veke sum izbezumena, vi blagodarav odnapred,

    Odgovoreno: 06. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Svakako da se radi o teskoj situaciji. Pored zvanicne terapije dobro je sto dajete i te sokove.
      ja bih predlozio da suprugu date i tecni kiseonik, sirup noni kao i triple potency lecithin iz programa
      calivite international.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #37029

    • Lila Trajceska 23. 03. 2014.

      I moj muz ima metastaze na l1, l3, l5 i sad ima progresiju a redovno prima jednom mesecno zometa prethodno je primio 4 doze hemo ali sad ima velike bolove. Molim vas recite mi gde da nagem tecni kiseonik i sta je to triple potenci lecithhin? Zahvalna

    • Gospodine jas sam orhan iz makedonie moj tata ima metastazi na koske prima terapija vo onkologija sada nema bolove imunitet ima dobre jade jel moze da mi kazete sta da radim i koliko ce da zivi molim vas recite mi pozdrav unapred hvala od mene orhan