Postovani doktore! Moj suprug je radio analize po preporuci svog doktora. Nalazi su sledeci: bakterioloskom kultivacijom u ejakulatu izolovana je bakterija u velikom broju enterococcus spp, bakterioloskom kultivacijom u brisu uretre izolovana je bakterija u velikom broju enterococcus spp i streptococcus agalactiae. Spermogram: kolicina u ml 2, 0, broj spermatozoida u l 3, 0, broj spermatozoida u ejakulatu 6, 0, zivih spermatozoida (eozin) 8, 0, ph 7, 6, ukupno pokretnih 70, aktivna progresija ("a") 20, slaba progresija ("b") 20, bez progresije ("c") 30, nepokretni ("d") 30, normalnih oblika 30, patoloskih oblika 70, defekt glave 60, defekt vrata i srednjeg dela 10, leukociti 0, 8 x10/6 ml, nezreli oblici 0, 6 x 10/6 ml, degener. Epit. Celije +++, celijski detritus +++, izgled sperme: vodenasta, bistra, svetlo zuta, likvefakcija u toku 30 minuta: da. Zbunjuje nas spermogram s obzirom da je suprug ranije imao broj spermatozoida 30 a sada ima 3, 0 kao i broj spermatozoida koji je ranije imao 60 a sada ima 6, o. Interesuju nas bakterije koje su nadjene u ejakulatu i brisu uretre, da li su opasne i da li sprecavaju zacece s obzirom da se 7 god. Lecimo od steriliteta, kako se lece i da li cu i ja morati da uradim te analize odnosno da li se lece oba partnera. Unapred se zahvaljujem!

    Odgovoreno: 06. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Spermokultura vaseg supruga govori sa upalu prostate. Spermogram je posledica te upale.
      znaci prvo lecimo upalu, a potom ce i spermogram da se popravi.
      predlazem sledecu terapiju
      1/paraproteks tab 2x2 prva kutija potom 2x1 pre jela
      2/caps. Acidofillus 2x1 pre jela
      3/omega 3 caps jedna posle jela
      4/oxymax 80 kapi u 2 litra vode
      5/super soya lecithin 2x1 posle jela
      ovu terapiju sprovodimo tri meseca pa kontrola spermokulture i spermograma.