Poštovani, moje ime je vladan i imam 21. Godinu. Imam problem koji ću vam izneti u daljem tekstu, pa vas stoga molim za pomoć. Najpre sam sa sedam godina bio na operaciji. Otpusna lista sa epikrizom epikriza: dete uzrasta sedam godina primljeno u dhk radi operativnog rešavanja nespuštenog testisa sa desne strane. Po prijemu dete sagledano laboratorijski, klinički i pristupa se hir intervenciji. Dg: retentio testis 1 dex op: orchifuniculolysis et pexio testis isolateralis plastica canalis ing sec ferrary postoperativni tok uredan, rana mirna uredna. Sedmog dana konci ex. Otpušta se kući u dobrom opštem stanju. Kontrola za tri dana u spec amb. Deč hirurgije. Zatim sam pre godinu ipo (sa 20 godina) primetio krv u spermi i javio se u jednoj privatnoj ordinaciji. Urađen je bris i ultrazvučni pregled skrotuma. Mikrobiološki izveštaj vrsta uzetog materijala i mikrobiološke analize: uretralni bris (ub); uretralni bris na ct, mh i uu. Ub: streptococcus viridans (alfa hemolitični streptokok) – normalna bakterijska flora. Mikrobiološki nalaz (ct, mh, uu) chlamydia trachomatis (ct) - (negativan) mycoplasma hominis (mh) - (negativan) ureaplasma urealyticum (uu) ++ (pozitivan) ultrazvučni pregled skrotuma dijagnoza -st. Post haemospermia per anamnesis -prostatitis -varicocellae i. Sin anamneza: primetio krv u spermi pre nedelju dana. Nema smetnji sa mokrenjem. Nalaz i mišljenje - echo: oba bubrega normalnog položaja, oblika i veličine, dobrog parenhima, bez staze i kalkuloze. Jetra homogena. Ž. Kesa kontrahovana. Slezina i pankreas b. O. M. Bešika lako zadebljanih zidova, duplo konturisanih. Prostata nehomogene veličine 16 g simetrična, jasno ograničena. Semene kesice su spongiozne i deluju zamućenog sadržaja. Echo skrotuma: oba testisa nešto manja ali u fiziološkim granicama. Struktura testisa je simetrično homogena, glatkih kontura. Epididimi b. O. Levo su jako proširene vene pampiniformnog pleksusa i retroepididimalne (snimak) . U ingvin. Kanalima nema patološkog sadržaja. (snimci) rt: prostata mala homogena bolna terapija: hemomicin a 250 4tbl odjednom, posle 2 dana još 2 tbl. Urološki čajevi. Kontrola sa nalazom brisa uretre. Nakon saniranja infekcije planira se spermogram redovno sam pio lekove i krv je nestala, ali zobg sopstvene neodgovornosti nisam otišao na kontrolni bris i spermogram. Zatim sam pre dva-tri meseca rešio da uradim spermogram i konstantovana je azospermia. Uradio sam briseve i bili su uredni. Ponovljeni spermogram je isto konstantovao azospemiu. Zatim sam pre tri – četiri nedelja uradio hormone. Laboratorijski izveštaj – hormoni fsh 17. 41 (metoda bh arc 076) lh 8. 83 (metoda bh arc 050) prolaktin 309. 3 (metoda bh arc 058) testosteron 6. 56 (metoda bh arc 065) free testosteron 51. 6 to je sve što sam do sada radio. Zamolio bih vas za pomoć. Šta sada raditi? Najljubaznije vam se zahvaljujem. Pozdrav.

    Odgovoreno: 13. 09. 2009.
    • Poštovani,
      Kao dete ste operisali desni testis-orchidopexia. Spusteni testis moze biti razlog azospermije.
      levi testis je nesto manji i sa te strane postoji varikocela. Da li ste prelezali zauske,
      odnosno da li je levi testis do sada poboljevao ili oticao?
      hemospermija -krv u spermi -infekcija mikoplazmom mozda mogu objasniti hipospermiju ali ne i azospermiju.
      hormoni su lako promenjeni.
      predlazem da se javite uroloskoj ordinaciji koja se bavi sterilitetom. Verujem da ce vam predloziti
      biopsiju testisa a posle toga cemo biti pametniji.