Postovana, da li ph, koji je 9, u spermogramu ukazuje na ozbiljniji problem kod muskarca? Šta znaci rijec "likvefakcija" (ona je izostala) ? Da li visoke spoljne temperature uticu na kvalitet sperme (dan kada je radjen spermogram bile su ekstremne vrucine) ? Da li se kvalitet sperme poboljšava češćim seksualnim odnosima (2-3 puta nedeljno) ? Šta znači koagulacija u spermogramu, čije referentne vrednosti mogu biti da/ne? Kod kog lekara specijaliste je najbolje otici, ako se sumnja na problem sa levim testisom (veci je od desnog, kad se zategne koža uočava se kvržica i stoji opušteno) ? Mnogo pitanja od zbunjene gospodje. . . Unapred zahvalna!

    Odgovoreno: 14. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Ako se do sada niste informisali evo odgovora.
      ph sperme je obicno od 7 do 8. Kod upala prostate je ph povisen.
      ejakulat po ejakulaciji je nesto cvrsce konzistencije da bi posle 15 do 30 min. Doslo
      do likvefakcije /razvodnjavanja/. Ako likvefakcija izostane pokretljivost spermatozoida je slabija,
      samim tim i oplodnja je onemogucena ili otezana.
      javite se urologu. Verovatno se radi o upalnom procesu na izvodnim kanalima i prostati.
      problem levog testisa ce razresiti klinicki pregled i ultrazvuk.