Imam kamen u bubregu. Išao sam na lasersko razbijanje eswl i nisu uspeli da ga razbiju. Nakon toga su mi ugradili sondu i trebao sam ponovo da idem na eswl, ali se aparat u medjuvremenu pokvario, pa su mi zakazali da idem u kbc zvezdara i rekli mi da će tamo da mi rade u opštoj anesteziji. Mene zanima, pošto sam čitao nešto o tome na internetu, o kakvoj metodi je reč, odnosno na koji način će da mi vade kamen, da li će tom prilikom da mi izvade i sondu, kao i koliko mogu da očekujem da ću se zadržati u bolnici. Hvala.

    Odgovoreno: 31. 05. 2014.
    • Poštovani,
      Eswl je metoda razbijanja kamena elektromagnetnim udarnim talasima.
      radi se pod kontrolom rentgena ili jos bolje ultrazvuka.
      obicno se radi u blagoj analgosedaciji.
      traje do jedan sat.
      u ureter se uvodi sonda.
      metoda se izvodi ambulantno /istog dana se ide kuci/.