Poštovani doktore, dijagnosticirana mi je varikokela 3 stepena na levom testisu, kontrola mi je za 2 meseca sa nalazom spermograma. Nalaz sam uradio, te s obzirom na izraženiju varikokelu, rezultati za plodnost su poprilicno dobri, unutar ref. Vrednosti, osim vitalnosti spermija 50/50 (ref. Vrednost 75/25) . Ono što me je zabrinulo su stavke koje nisu unutar ref. Vred. , leukociti 1, 10 (ref. <1, 0) , fruktoza 12, 40 (ref. >=13) , bakterije "dosta". Također u napomeni piše: 8-10 erc, 2-3 ploćastog epitela, dosta sluzi. Prisutna lagana aglutinacija spermatozoida. Zamolio bih vas da mi protumačite te stavke, s obzirom da sam se jako zabrinuo zbog tih erc, ploćastih epitela, bakterija i sluzi, a kontrola je tek za 2 meseca. Da li da se javim doktoru ranije ili ne, te da li da uradim spermokulturu? Inače nisam seksualno aktivan. Ako želite još nekih podataka ili čitav nalaz, rado ću vam poslati. Unapred hvala.

    Odgovoreno: 21. 05. 2014.
    • Poštovani,
      Spermogram treba dostaviti ceo odnosno skeniran.
      poviseni leukociti su najverovatnije znak infekcije
      pa ponovite spermogram a uradite i spermokulturu.
      zbog prisutne aglutinacije uradite i asa /antispermatozoidna antitela/.
      od stanja spermograma i asa zavisi da li ce se varikocela resavati operativno.