Prva operacija 19. Mart 2013: op: lumbotomia lat dex. Nephrourecterotomia lat dex. Drainagae n 1. Ablatio tumoris. Urinariae. Prostatectomia transvesicalis. Cystostoma. Drainagae n 1. Patološko-histološka dijagnoza: 1. Carcinoma transitiocellulare renis /hg1, ng2, pt1/ 2. Carcinoma transitiocellulare vesicae urinariae /hg1, ng2, pt1/ 3. Hyperplasia grandularis prostatae nalaz: mikroskopski: 1. Desni bubreg veličine 17 x 9 x 7 cm. U pijelonu i početnom dijelu uretera vidljivo tkivo vegetativnih karakteristika, veličine 9 x 7 cm. Tumor udaljen od recekcionog ruba uretera 9 cm. 2. "distalni dio desnog uretera" - dio uretera dužine 6 cm. 3. Dva isječka tkiva veličine 2 cm i 2, 5 cm. 4. Prostata težine 126. Grama, nodulisane strukture. Mikroskopski: 1. Tkivo tumora, dominantno vegetativnih karakteristika, čine papilarne formacije sagrađene od epitelnih ćelija, blage jedarne pleomorfije, ređih mitoza. - u malom fokusu invazivni rast u laminu propriju, bez znakova infiltracije mišićnog sloja zida. - nema znakova angioinvazije. - u parenhimu bubrega znaci hroničnog pijelonefritisa. - na ivici recekcije uretera nema tumorskog tkiva. 2. Isječci zida uretera bez tumorskog tkiva. 3. U isječcima djelovi papilarnog transitiocelularnog karcinoma, koji grade ćelije umjereno pleomorfnih jedara, ređih mitoza. Vidljive infiltracije lamine proprije, bez znakova invazije mišićnog sloja zida bešike. Nema znakova angioinvazije. 4. U isječcima tkivo prostate sagrađeno od umnoženih acinusa obloženih uniformnim ćelijama. U pojedinim isječcima dominira umnožena vezivna stroma. Druga operacija 4. April 2014. Dg: st. Post nephroureterotomiam tot. Dex. St. Post ablatio tu vesicae urinariae st. Post ptv. Tu vesicae urinariae recidivans op: tur tu vesicae urinariae patološko-histološka dijagnoza: carcinoma transitiocellulare vesicae urinariae /hg1, ng2/ nalaz: mikroskopski: - nekoliko djelića tkiva veličine do 7 mm. Mikroskopski: - djelići tumorskog tkivapapilarne arhtektonike - uske papilarne vezivnovaskularne osovine oblaže višeslojni epitel više debljine 7-9 redova ćelija sa umjerenim jadarnim pleomorfizmom, u kome se uspješno oponašaju diferencijacioni obrasci urotela. Pojedina jedrahiperhromatična, mitotska aktivnost niža. - nema vidljivog invazivnog rasta tumora. Poslije druge operacije propisana mi je terapija: doxorubicin amp. 50 mg nedeljno 6 ampula intravezikularno. Imam 67 godina i pukim slučajem otkriveno mi je sve ovo što više nemam. A samo sam htio da produžim vozačku dozvolu, a za nju je potrebno ljekarsko uvjerenje itd. . . Molim vas da mi odgovorite da li ću i prilikom sledećeg produženja važenja vozačke dozvole za 4 godine imati sličnih problema? S poštovanjem paun

    Odgovoreno: 18. 05. 2014.
    • Poštovani,
      Nezahvalno je davati prognozu na tako dugacke staze i zdravima.
      budite pod kontrolom vaseg urologa.
      pokusajte da malo promenite nacin ishrane.
      koristite suplemente.
      razmisljajte pozitivno.