Postovani, u decembru prosle godine sam radio spermogram, a dijagnoza je bila asteno i teratozoospermija. Posle tri meseca terapije profertilom, nalaz se drasticno popravio tako da je od 45 miliona spermatozoida u ml, 60% pokretno (30% aktivna progresija, 30% sporija) , a i morfologija je takodje popravljena na 60% normalnih formi. Aglutinacija je uvek bila negativna, medjutim problem je likvefakcija. Naime od 6 radjenih spermograma, bila je pozitivna samo u dva nalaza, a u ostalim se nije desila u roku od 30 minuta. Ni u poslednjem nalazu gdje je nalaz pokretljivosti i morfologije popravljen takodje se nije desila. Leukociti su u spermi od 0. 3 do 0. 5, samo su u jednom nalazu bili 1. 5 nakon cega su radjeni svi brisevi uretre, na hlamidije, ureoplazme, mikoplazme i gljivice i oni su negativni, takodje je negativna i spermokultura. Uz testisa je takodje uredan. Nalaz urina i urinokulture su takodje uredni, kao i nalazi hormona. Molio bih vas da mi date svoje misljenje sta moze biti razlog promenjivih vrednosti i izostanka likvefakcije? Sta bih mogao jos od nalaza uraditi u smislu otkrivanja uzroka njenog izostanka i kako je leciti? Takodje da li je moguca trudnoca prirodnim putem u slucaju da se likvefakcija uopste ne dogadja?

    Odgovoreno: 08. 04. 2014.
    • Poštovani,
      Likvefakcija znaci razvodnjavanje ejakulata posle pocetne koagulacije sperme nakon ejakulacije.
      desava se pod enzimima iz prostate. Neadekvatna likvefakcija otezava ili pak onemogucava normalnu
      pokretljivost spermatozoida. Neadekvatna likvefakcija znaci da se nesto na nivou prostate desava pa
      nema dovoljno prostaticnih enzima. Najverovatnije da se radi o nekoj skrivenoj infekciji.
      predlazem da uradite jos analizu asa/antispermatozoidna antitela/, a u terapiju pored profertila
      ukljucite tab. Paraprotex i tab. Probiobalance.
      za vise videti na www. Suplementi-srb. Com
      www. Calivita. Com