Postovani. Pre mesec dana sam prvi put uradio spermogram i rezultati nisu bili najbolji. Kolicina 2, 5 ml, broj spermatozoda 45 miliona u ml, zivih spermatozoida 35% , pokretnih 35% , od toga progresivno pokretnih 10% , 20% slaba progresija i 5% bez progresije. Patoloskih oblika 75% (defekt glave 75% ) , normalnih oblika 25% . Aglutinacija -negativna. Dijagnoza teratozoospermia i asthenozoospermia. Danas je uradjen drugi spermogram i rezultati su losiji: 3, 5 ml, broj spermatozoida 40 miliona u ml, zivih spermatozoida 40% , ukupno pokretnih 40% od cega 10% aktivna, 20% slaba progresija, a 10% bez progresije. 90% je patoloskih oblika od cega 50% defekt glave, a 40% defekt vrata i srednjeg dela, dok je samo 10% normalnog oblika. Likvefakcija je uredna, aglutinacije nema, kao ni leukocita. U medjuvremenu sam radio spermokulturu i briseve uretre i svi nalazi su ostali negativni, tj. Nije nista izolovano. Radio sam i hormone prolaktin, testosteron, fsh i lh i oni su u referentnim granicama. Nakon prvog spermograma pre mesec dana ukljucena mi je vitaminska terapija (profertil, vitamini, e, c, b, cink selen) . Takodje sam poceo da koristim i alternativni dodatak ishrani na bazi meda, kostunjavog i suvog voca. Kako sam razumeo rezultati ce se videti tek za 3 meseca. Alkohol konzumiram vrlo retko i pusim 4-5 cigareta dnevno. Nisam koristio nikakve antibiotike u zadnje vreme. Nisam imao nikakvu traumu u predelu testisa da se ja secam. Takodje sam uradio i ultrazvuk testisa koji je uredan i iskljucena je mogucnost varikokele. Zanima me sta moze biti uzrok ovog mog problema i ovako lose morfologije spermatozoida i sta bi dalje od ispitivanja trebao da radim? Hvala unapred

    Odgovoreno: 26. 01. 2014.
    • Poštovani,
      Mislim da je kratko vreme od pocetka uzimanja vitamina i minerala da bi mogli ocekivati boljitak.
      neznam da li ste uradili briseve na hlamidiju, mikoplazmu i ureaplazmu, pa ako niste uradite i to.
      nekada se tesko moze otkriti uzrok losijeg spermograma.
      vas spermogram i nije toliko los koliko ste se vi uplasili.