Postovani imam 25 god. , danas sam radio ultra zvuk testisa (buduci da sam poceo da dobijam ginekomastiju na jednoj dojci) i nalaz kaze sledece: -oba testisa su u fizioloskim granicama, uzduznog dijametra oko 52mm. -u parenhimu oba testisa vidi se veliki broj mikrokalcifikata sto odgovara testikularnoj mikrolitijazi iii stepena (izlgled "snezne mecave") . Druge fokalne lezije u parenhimu testisa se ne uocavaju. -epidimisi su obostrano bez znakova uvecanja, u glavi desnog epididimisa manja simpleks cista dijametra 5mm. -u skrotalnoj vreci uocava se fizioloska kolicina tecnosti. Uzimajuci u obzir "sneznu mecavu" mikrokalcifikata, dr. Kaze da postoji mogucnost da cu jednog dana dobiti kancer testisa. Jeste nezahvalno ali, pitanje je, koliko je u stvari ovo stanje ozbiljno, odnosno koliko je izvesno da ce ovo stanje evoluirati u kancer testisa, jel ga moguce spreciti ili smanjiti sanse za nastanak? Hvala na odgovoru

    Odgovoreno: 10. 01. 2014.
    • Poštovani,
      Obostrani mikrokalcifikati testisa veceg stepena su retki i neki ih tretiraju kao prekancerozu.
      mislim da ne treba obracati mnogo paznju na to i da zivite sasvim normalno.
      kontrolisite testise ultrazvukom dva puta godisnje.
      jedna od predohrana bi bila da obratite paznju na ishranu.
      pokusajte da se hranite po principima ishrane izlozenim u knjizi djokovica.