Postovani, pre par dana sam preventivno uradio spermogram, posto ja i supruga planiramo trudnocu u toku naredne godine. Nikada pre nisam radio spermogram i rezultati nisu bili bas sjajni. Kolicina 2, 5 ml, broj spermatozoida 45 miliona, broj spermatozoida u ejakulatu 112, 5, zivih spermatozoida 35% , ukupno pokretnih 35% (aktivna progresija 10% , slaba progresija 20% , bez progresije 5% , nepokretnih 65% ) , normalnih oblika 25% , patoloskih oblika 75% (od toga defekt glave 75% ) . Leukociti u granicama normale 0, 3. Dijagnoza je asthenozoospermia i teratozoospermia. Radio sam bris na hlamidiu, mycoplasmu, ureaplasmu, urealyticum i nalazi su u redu tj, negativni. Takodje sam uradio nalaz za spermo kulturu za koji jos cekam rezultate. Zanima me sta moze biti uzrok ovakvog spermograma i da li uzrok moze biti kandida sa kojom cesto imam problema a za koju nisam radio nalaze?

    Odgovoreno: 01. 01. 2014.
    • Poštovani,
      Razlozi ovakvog spermograma mogu biti: varikocela, infekcija i
      postojanje autoimunog procesa tj. Postojanje asa/antispermatozoidna antitela/.
      znaci pored ispitivanja u pravcu infekcije uradite i asa.
      kandidijaza moze takodjer biti uzrok. Mozete je najbolje leciti paraprotex i
      probiobalance tabletama kao i origano kapima. Videti na www. Suplementi-srb. Com
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #123851

    • Zaboravio sam da napisem da je aglutinacija negativna. Da li to iskljucuje asa kao mogucnost?