Poštovani, pišem vam u ime svoga tasta. Mom tastu postavljena je dijagnoza rak prostate 06. Juna 2013. Sa ph uzorkom adenoca prostatae gleason 3+2 (5) , pt2cnomo, te je preporučena radikalna prostatektomija (operacija) koja je i urađena 12. Novembra 2013. Godine. Dijagnoza je bila: c61 adenocarcinoma prostatae. St. Post appendectomiam. Hypertensio arterialis wssentialis. Diadetes mellitus. Prilikom operacije je takođe izvršeno uzorkovanje: 1) 5985/13 (1) dg. Lymphadentis reactiva (u 16 od 16 pregledanih limfnih čvorova nema elemenata tumorskog tkiva 2) 5986/13 (2) dg. Lymphadentis reactiva (u 15 od 15 pregledanih limfnih čvorova nema elemenata tumorskog tkiva. Isto to je registrovano i na 5989/13, 5991/13, 5993/13, 5994/13 i 5995/13. Ali na 5988/13, 5990/13 i 5992/13 u pregledanom materijalu se nalaze isečci iz levog i desnog lobusa i apaksa prostate sa tumorskim tkivom histomorfoloških karakteristika: dg. Adenocarcinoma prostatae gleason score 3+4, pt2cn0mx. Adenocarcinoma infiltrativum spatil perineuralis et nervi et perviascularis. Tumorsko tkivo infitruje ali ne probija kapsulu. Napominjem da su ovi rezultati dobijeni prilikom operacije. Naše pitanje je da li su ovo dobri rezultati da li to znači da je rak pobeđen, tj. Kompletno izvađen i da nema vise posledica po normalan život pacijenta - tasta. Kako da se tast ponaša da ponovo vrati normalno funkcionisanje urinarnog trakta (pošto već 2 meseca ne može da kontroliše izbacivanje mokraće) ? Molomo vas za savet i mišljenje tj preporuku šta dalje. Da li se posle ove operacije i postavljenih dijagnoza pacijent vraća u normalan život (tj. Da li je potpuno izlečen - koje su perspektive za dalji normalan život) ? Jako smo uplašeni i zabrinuti. Unapred se zahvaljujemo na odgovoru s poštovanjem stanko

    Odgovoreno: 03. 01. 2014.
    • Poštovani,
      Smatra se da radikalna operacija u potpunosti odstranjuje maligni proces.
      postoperativno izvrsena klasifikacija /t2cn0mx/govori da je karcinom zahvatio oba lobusa prostate ali
      da nije probio kapsulu prostate i da u limfnim zlezdama nisu nadjene meta promene kao da nisu
      ni registrovane meta promene u udaljenim organima.
      uz gleasonov scor 7 ovo bi bila neka garancija o dobroj prognozi karcinoma kod vaseg tasta.
      dalje ce slediti redovne kontrole kod urologa i odlazak na onkolosko uroloski konzilijum.
      pored svih terapija i predloga od strane konzilijuma predlazem promenu nacina ishrane i koriscenje
      suplemenata, pogotovu sto je tast hipertonicar i diabeticar.
      za vise se mozete obratiti na moj meil: bocokic@gmail. Com