Poštovanje kojom kremom izlečiti gardnerellu kod muškarca? Molim za odgovor, kako je efikasno izlečiti. Hvala

    Odgovoreno: 18. 12. 2013.
    • Poštovani,
      Lekovi izbora su derivati 5-nitromidazola kao što su metronidazol, ornidazol i tinidazol, odnosno clindamicin. Dužina i forma terapije zavise o težini simptoma. Delotvorna doza je 2 g metronidazola (medazol, fasigin, orvagil) što se uzima tokom jednodnevne terapije ili podeljeno kroz 5 dana. Vaginalete se koriste 10 dana, a klindamicinska krema (dalacin v) tokom 7 dana. Ova terapija selektivno deluje na anaerobne bakterije, pri čemu nema uticaja na laktobaciluse. U većini slučajeva nije potrebno lečiti partnera. Za vreme lečenja se preporučuje suzdržavanje od polne aktivnosti ili zaštićeni polni odnos (kondom) .