Postovani doktore imala bih jednu molbu da mi date vase misljenje o mojoj djevocici i njenom problemu, znacio bi mi vas savjet jer sam u nedoumici sta uraditi. . Moja djevojcica koja ima 3 godine je imala prije pola godine imala upalu mokracnih kanala crp je bio 133 mg/l. Urinokultura je bila sterilna. Jos jednu upalu je imala i 2011 i tada je imala e. Colli 10 na 5. Od strane nefrologa od rodjenja je pracena jer joj je sestra imala hidronefrozu ii stupnja. Uz abdomena 24. 10. 2010. Oba bubrega polozena na normalnom mjestu, urednog oblika i velicine, uredne debljine parenhima i sirine cek-a lijevo, uz diskretnu separaciju pk sistema desno, oko 6, 6 mm pri punom mjehuru. Ureteri se ne vizueliraju kao prosireni. Mm b. O zakljucak>nalaz ne odstupa bitno od normale. 13. 01. 2011. Nalaz bez bitnijih promjena u odnosu na prethodni, s tim da je diskretna separacija pk sistema desnog bubrega sada manje izrazena i iznosi oko 2. 7 mm (mm sa vrlo malo urina) 30. 08. 2011. Kontrola; u aprilu mj imala epizodu febrilnosti, a u urinu masa le, uk narednog dana pokayzala e. Colli 10 na 5, dok je druga uk (uyeta pod terapijom) bila sterilna; kontrolni nalazi urina i uk nakon toga su bili uredni, 1 mj. Je bila na uroprofilaksi (plitrex sir) . Uz abdomena: uredan nalaz, oba bubrega b. O. , uz uredne pk sisteme. 19. 01. 2012 kontrola urin uredan uk: sterilna, u vise navrata kontaminacija uz abdomena: uredan nalaz, m. Mjehur djel. Pun, b. O 17. 01. 2013kontrola urin uredan uk: sterilna uz abdomena: lb pijelon db mjeri oko 6, 6 mm u ap dijametru, ostalo b. O. M. Mjehur distendiran, sonolucentan, nakon mikcije se potpuno prazni. 29. 05. 2013. Imala itu po tipu apn krajem marta mj sa visokim parametrima upale, ovo je druga itu po tipu apn, lijecena panklav sirupom 10 dana th cefaleksin sirup 1kk (profilaksa) po dobijanju sterilnih uk uraditi mcug. Uradili smo mcug koji je pokazao vur iii stepena u aktivnoj fazi desno. Nakon toga smo uradili staticku scintigrafiju bubrega sa 39, 96 mbq tc 99m dmsa. Na dobijenim scintigramima prikazala su se oba bubrega, na uobicajenom mjestu urednog oblika. Desni bubreg pokaze dobru akumulaciju i homogenu distribuciju radio farmaka. Lijevi bubreg pokaze oslabljenu akumulaciju radiofarmaka u dijelu gornjeg i donjeg pola, dok se u ostalom dijelu lijevog bubrega vidi dobra akumulacija i homogena distribucija radiofarmaka. U ukupnoj kortikalnoj aktivnosti lijevi bubreg učestvuje sa 41, 7% a desni sa 58, 3% zakljucak: blaža redukcija kortikalne mase u podrucju dijela gornjeg i donjeg pola lijevog bubrega sto moye odgovarati upalnim/postupalnim promjenama u ostalom dijelu lijevog bubrega kao i u desnom bubregu je ocuvana kortikalna aktivnost. Doktori predlazu o eventualnom provođenju sting procedure ili da bude na profilaksi do 5 godine. Interesuje me vase misljenje o stingovoj proceduri ili da bude na profilaksi do pete godini pa se mozada to prirodnim putem povuce jer sam u nedoumici sta da uradimo. Aleksandra iz banja luke

    Odgovoreno: 11. 12. 2013.
    • Poštovana,
      Sting procedura je odklanjanje vur-a bez prave hirurške intervencije. Endoskoposm se udje u bešiku i u nivou ušća mokraćovoda u bešiku ispod sluzokože ubrizga defluks pasta. Na taj način se postiže da ušće koje zjapi postane funkcionalno i da se mokraća više ne vraća iz bešike ka bubregu.
      druga mogucnost je kao sto kazete sprovodjenje profilakse do pete godine i pracenje ne bi li se vur sam
      povukao.
      moj vam je predlog da potrazite i drugo misljenje negde privatno ili pak u tirsovoj u beogradu od ljudi koji
      se bave tom problematikom.
      ja sam urolog za odrasle.