Poštovanje! Spermogram mog muža je u svim parametrima u okviru normalnih vrednosti, osim morfologije koja je jako loša. 1% normalnih oblika. Uredan bris, sve je sterilno, test na viruse negativan. . . Ne pusi, ne pije, trenira. . . Da li je moguće terapijom popraviti ovaj procenat u zadovoljavajuću cifru? (kakva su iskustva?) da li tih njegovih 60% pokretnih, (20% brzo pokretnih) , a abnormalnih mogu da oplode jajnu ćeliju ili je samo normalne forme mogu oploditi? Ukupan broj spermatozoida u njegovih 7ml je 54 000 000. Molim vas, odgovorite mi na ova dva pitanja! Unapred zahvalna!

    Odgovoreno: 25. 11. 2013.
    • Poštovana,
      Nije samo morfologija nego je smanjen i broj u ml /7 ml sperme a samo 54 miliona spermatozoida sto znaci samo
      7, 7 miliona u mililitru/.
      trebalo bi izvrsiti klinicki pregled, pogledati hormone/fsh, lh, prol i testo/ i uraditi
      briseve na hlamidiju i obe mikoplazme.
      inace abnormalni spermatozoid ne moze oploditi jajnu celiju.
      pravilnom ishranom i adekvatnom terapijom je verovatno moguce popraviti spermatogenezu.