Acp g3, gs9 (4+5) , gd90% +10% , pt3b, no, pni 1, l1v1, tv70% . Neoplasiaintraephitelialis prostatae pin high grade10% . Tumor zagvata zonu apeksa oko 15% njegovog volumena i pokazuje infiltraciju, posterolaterlne margine sa transkapsularnim sirenjem uz infiltraciju semenih kesica. Pre operacije psa 17, 59 uradjena radikalna prostektomija, posoperativni psa 0, 27 3 nedelej posle operacije, gore navedeno je nalaz konzilijuma posle operacije. Molim za detaljnije pojasnjenje nalaza

    Odgovoreno: 02. 12. 2013.
    • Poštovana,
      Radi se o skracenicama koje koriste onkolozi i patohistolozi pri gradaciji tumora
      kako bi mogao da se primeni odgovarajuci protokol za lecenje odredjenog stadijuma
      karcinomske bolesti. Za odredjeni stadijum bolesti protokol je isti u celom svetu.
      po skracenicama kod vas ide: adenocarcinoma gradus 3, glisonov skor 9/4+5/gde je tumor probio kapsulu prostate i zahvatio semene kesice/pt3b/i daju procenat i pravac sirenja tumora u prostati i van nje.
      konzilijum ce odrediti dalje lecenje posle radikalne prostatektomije.